«روانشناسی»؛ رشته‌ای برای سنجش روحیات و تمایل انسان‌ها

Print Friendly, PDF & Email
آشنایی با رشته‌های دانشگاهی| روانشناسی

«روانشناسی»؛ رشته‌ای برای سنجش روحیات و تمایل انسان‌ها / با موقعیت شغلی روانشناسان آشنا شوید

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ تعداد آزمون‌های سرنوشت‌ساز زندگی کم نیست، انسان‌ها معمولا در طول زندگی خود امتحانات و فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر می‌گذارند و یکی از این امتحانات مهم در دوران نوجوانی است، آزمونی به اسم کنکور! آزمونی پردغدغه که دانش‌آموزان برای موفقیت در آن، شبانه‌روز تلاش می‌کنند. در حقیقت داوطلبان کنکور سراسری برای ساخت آینده‌ای روشن هدف‌گذاری بلندمدتی را انجام می‌دهند و به امید یافتن شغل و تامین زندگی خود، رشته دانشگاهی مناسبی را انتخاب می‌کنند.

با توجه به نزدیک شدن به روز‌های اعلام نتایج اولیه کنکور ۹۸ و شروع انتخاب رشته داوطلبان قصد داریم تعدادی از رشته‌های دانشگاهی مهم و پرتقاضا را به گونه‌ای معرفی کنیم که هر داوطلب با آگاهی کامل بتواند رشته تحصیلی سرنوشت‌ساز خود را انتخاب کند.

پس در این روزها، پرونده ویژه «آشنایی با رشته‌های دانشگاهی» ما را دنبال کنید، این قسمت «روانشناسی».

روانشناسی یکی از ۵ رشته مهم و پرطرفدار دانشگاهی در جهان و از رشته‌های محبوب گروه علوم انسانی است که تفکیک آن از رشته روانپزشکی اهمیت زیادی دارد، درحقیقت روانشناسی به‌معنای مطالعه افراد، رفتارهایشان، اعمال، افکار، تعاملات و واکنش‌های آن‌ها و روانپزشکی به‌معنای مطالعه، تشخیص، مدیریت و پیشگیری از اختلالات روانی است.

«روانشناسی» رشته‌ای برای سنجش روحیات و تمایل انسان‌ها / صفر تا صد موقعیت شغلی روانشناسان
روانپزشکی زیرمجموعه گروه علوم تجربی و روانشناسی زیرمجموعه گروه علوم انسانی است و درواقع علم مطالعه رفتار و فرآیند‌های ذهنی انسان است. روانشناسی به بحث‌های مختلف رفتار و فرآیند‌های روانی مانند ادراک، احساس، شخصیت، هوش، هیجان و انگیزه می‌پردازد و رشته‌ای کاربردی است که تمام جنبه‌های زندگی انسان را در برمی‌گیرد و به علت پیچیده‌تر شدن زندگی انسان هم نیاز به حضور این رشته بسیار محسوس شده است.رشته روانشناسی در دوره کارشناسی شامل ۱۴۴ واحد درسی شامل ۲۳ واحد درس عمومی، ۷۱ واحد درس پایه و اصلی و ۴۰ واحد درس اختصاصی و ۱۰ واحد درس انتخابی است.

ویژگی‌های این رشته محبوب و پرتقاضا چیست؟
از جمله مواردی که دانشجویان رشته روانشناسی برای موفقیت باید داشته باشند، داشتن توانایی و مهارت کافی برای تصمیم گیری و حل مسائل مختلف است و همچنین شناخت علاقه و تمایلات انسان‌ها و روحیه کمک به مردم و حل مشکلات آن‌ها را داشته باشند.

«روانشناسی» رشته‌ای برای سنجش روحیات و تمایل انسان‌ها / صفر تا صد موقعیت شغلی روانشناسان
دانشجوی این رشته باید نسبت به اطراف خود و جامعه خود دید عمیقی داشته باشد تا بتواند ظرافت‌های رفتاری افراد را درک کرده و در نهایت به ویژگی‌های روانی افراد پی ببرد.وظایف روانشناسان چیست؟
روانشناسان با توجه به گرایش و تخصص خود وظایف مختلفی را بر عهده دارند. برای مثال از وظایف روانشناس مشاوره‌ایمی‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که روانشناسان مشاوره‌ای وظیفه دارند که به مراجعان در حل مشکلات شان و تصمیم گیری‌ها به خصوص در زمان‌های پراسترس و تنش زای زندگی شان کمک کنند.

وظایف روانشناس بالینی این است که مراجعانی را که در شرایطی سخت مانند نگرانی، اضطراب، افسردگی و بیماری‌های روانی قرار دارند را یاری نمایند. روانشناس شغلی می‌بایست به شرکت‌ها و سازمان‌ها در خصوص بهبود عملکرد و افزایش رضایت شغلی کارکنان مشاوره دهد.
«روانشناسی» رشته‌ای برای سنجش روحیات و تمایل انسان‌ها / صفر تا صد موقعیت شغلی روانشناسان
روانشناس جرم شناسی وظیفه دارد از تئوری‌های روانشناسی در شناسایی جرائم، بازسازی و بهبود مجرمین استفاده نماید.
روانشناس سلامت نیز وظیفه ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده‌های آن‌ها برای غلبه بر بیماری‌ها را بر عهده دارد.

روانشناس ورزشی نیز وظیفه دارد که برای بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی گری، آموزش و رقابت و همچنین ترویج مشارکت ورزشی به مشاوره بپردازد.

بازار کار «رشته روانشناسی» چگونه است؟
بازار کار و موقعیت‌های شغلی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز لازم است بدانید که بازار کار در این مقطع در گرایش‌های روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و روانشناسی شخصیت، یکسان است و فارغ التحصیلان می‌توانند به عنوان کارشناس در مراکز دولتی مثل بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها، کانون اصلاح و تربیت، به عنوان معلم یا مشاور مدرسه در آموزش و پرورش، در کلینیک‌های درمان اعتیاد – کلینیک‌های درمانی و مشاوره‌ای و همکاری با روانپزشکان در زمینه‌های تشخیصی و درمانی فعالیت کنند و یا با دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی برای تاسیس کلینیک مشاوره اقدام کنند.

منبع: سایت خبرگزاری دانشجو

ممکن است بپسندید...