معارفه سرپرست جدید دانشگاه یزد

Print Friendly, PDF & Email
مراسم تکریم دکتر محمد صالح اولیا رئیس پیشین دانشگاه یزد و معارفه دکتر قاسم بریدلقمانی سرپرست دانشگاه صبح امروز در تالار دکتر جلیل شاهی دانشگاه یزد برگزار شد.

در این مراسم که نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، استاندار یزد، روسای ادوار دانشگاه یزد، مسئولان، اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه حضور داشتند ضمن تقدیر از خدمات ارزشمند دکتر اولیا در سمت ریاست دانشگاه، حکم وزیر علوم به دکتر قاسم بریدلقمانی به عنوان سرپرست دانشگاه یزد اعطا شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در این مراسم با ابلاغ تشکر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دکتر اولیا و آرزوی موفقیت برای دکتر بریدلقمانی در سمت جدید گفت: دکتر اولیا در زمان خدمت در تداوم برنامه جامع دانشگاه، پروژه های عمرانی مخصوصا مدیریت سبز و همچنین ارتقای شاخص های دانشگاه یزد تلاش کرده و موفق بودند. شاخص نسبت دانشجو به  استاد در دانشگاه ۳۱ بود و هدف گذاری تا سال ۹۹ نزدیک شدن به شاخص ۲۲ بود خوشبختانه دانشگاه یزد در سال ۹۸ به این عدد نزدیک شد و قطعا با فعالیت بیشتر، این برنامه تداوم خواهد داشت. بحث دیگری که در زمان ریاست دکتر اولیا اتفاق افتاد ارتقای جایگاه علمی دانشگاه یزد در بین دانشگاه های کشور بود.

دکتر محمدحسین امید با تاکید بر اینکه روسای ادوار دانشگاه یزد برای پیشرفت این دانشگاه زحمت کشیدند گفت: راهبری دانشگاه یزد در آموزش عالی استان کاملا مشهود است. فعالیت بین المللی دانشگاه یزد به لحاظ موقعیت مکانی و تاریخی استان می تواند بسیار موثر باشد و بدون شک دکتر لقمانی نیز در همین مسیر گام بر خواهند داشت.

مدیریت مبتنی بر عملکرد به عنوان مقدمه ای برای بهبود فعالیت هاست

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو و رئیس پیشین دانشگاه یزد نیز با تاکید بر اینکه وزارت علوم همیشه همراه و یاور دانشگاه یزد بوده است گفت: سیاست های راهبردی دانشگاه یزد باید مورد بررسی قرار گرفته و اگر ضعفی دارد بازنگری شود و هر کجا که سیاست درست است با قوت ادامه یابد.

دکتر محمد صالح اولیا به فعالیت های صورت گرفته در دوران تصدی ریاست دانشگاه اشاره کرد و گفت: تعامل با جامعه و اثر بخشی در سطوح مختلف جامعه در قالب مکانیزم های مختلف، تشکیل شورای فناوری استان، شورای هماهنگی آموزش عالی همچنین تشکیل کانون های تفکر به عنوان پل ارتباطی دانشگاه با صنعت و جامعه از اتفاقات خوب در دانشگاه یزد بود. در حوزه فناوری نیز می توان به ایجاد پردیس پژوهش و فناوری و شکل گیری شرکت های دانش بنیان اشاره کرد.

دکتر اولیا با تاکید بر پنج برابر شدن بودجه پژوهشی گفت: خروجی فعالیت های پژوهشی می تواند به ارتقای شاخص های دانشگاه کمک کند. علاوه بر این تلاش کردیم تا با برگزاری همایش ها و کنفرانس های مختلف به این مهم کمک کنیم به گونه ای که به طور متوسط روزانه ۷/۱ رویداد در دانشگاه داشتیم. در زمینه ی روابط بین الملل در پذیرش دانشجویان خارجی تحرک داشتیم و البته نیازمند فعالیت بیشتر هستیم.

ریاست پیشین دانشگاه یزد افزود: جذب هیات علمی جوان به مثابه یک سرمایه گذاری بلند مدت در دستور کار بود به گونه ای که در ۵ سال اخیر ۱۴۰ عضو هیات علمی جدید و جوان به کار گرفته شدند. در جذب دانشجویان استعدادهای درخشان نیز فعالیت های خوبی صروت گرفته است. در این زمینه همچنین حساسیت زیادی در خصوص تخلفات و سوء استفاده های علمی وجود داشته است و تلاش شده در موارد محدودی که مشاهده کردیم ضمن حفظ حرمت ها و بدون جنجال آفرینی، موضوغ پیگیری شود.

دکتر اولیا بازنگری طرح جامع عمرانی، ایجاد پارک صنعتی و باغ کتاب را از جمله فعالیت های عمرانی دانشگاه برشمرد و گفت: مدیریت مبتنی بر عملکرد به عنوان مقدمه ای برای بهبود فعالیت هاست و امیدواریم در همه بخش های دانشگاه به کار گرفته شود.

همه باید برای ارتقای شاخص های دانشگاه یزد تلاش کنند

سرپرست دانشگاه یزد در این مراسم گفت: نهال نوپای دانشگاه که بهمن ماه سال ۶۷ در یزد غرس شد، امروز پس از ۳۰ سال تبدیل به درخت تنومندی شده که زیر سایه آن تعداد زیادی از جوانان کسب دانش کرده و در حال خدمت به کشور هستند. این مهم حاصل زحمات همه مسئولان سابق استان و روسای ادوار دانشگاه، اعضای هیات علمی دانشگاه، کارکنان، دانشجویان، دانش آموختگان، بازنشستگان و همه افرادی است که دغدغه پیشرفت دانشگاه دارند. اگر خوش فکری و همت مسئولان استان طی ۳۰ سال گذشته نبود این اتفاق رخ نمی داد.

دکتر قاسم برید لقمانی رسالت دانشگاه های نسل چهارم را خدمت به منطقه و حل معضلات جامعه عنوان کرد و گفت: برای داشتن شهری آباد باید دانشگاهی پیشرفته داشته باشیم. پرآوازه شدن نام دانشگاه یزد منجر به پرآوازه شدن شهر یزد به عنوان میراث جهانی خواهد شد. از مسئولان استان، امام جمعه محترم و بیت معزز شهید محراب آیت الله صدوقی درخواست دارم همچون همیشه یار و همراه دانشگاه و دانشگاهیان باشند تا بتوانیم باهم در راه ارتقای دانشگاه گام برداریم.

دکتر بریدلقمانی به فعالیت های صورت گرفته طی سال های گذشته اشاره کرد و گفت امیدواریم بتوانیم در آینده خدمات بهتری ارائه کنیم.

دکتر لقمانی برنامه های پیشنهادی برای آینده را در قالب معاونت های آموزشی، دانشجویی و اداری مالی برشمرد. توجه به دوره های مهارت آموزی، جذب بیشتر دانشجویان خارجی، اهتمام به حل مشکلات جامعه در قالب پایان نامه های دانشجویی، تلاش برای ارتقای کیفیت مقالات پژوهشی، تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی، توجه به امکانات رفاهی کارکنان و اعضای هیات علمی، تکمیل مدل بودجه بندی قسمت های مختلف، اهتمام برای پر کردن اوقات فراغت با دوره های مهارتی، ورزشی و تفریحی و همچنین تولید محتوای فرهنگی برای فضای مجازی، تدوین منشور اخلاقی دانشجویان و اهتمام جدی برای پیشگیری از تخلف در آثار علمی از جمله برنامه هایی بود که دکتر لقمانی عنوان کرد.

سرپرست دانشگاه یزد با اشاره به اینکه دانشگاه نقاط قوت خوبی دارد اظهار امیدواری کرد همه برای ارتقای شاخص های دانشگاه یزد تلاش کنند.

در پایان ضمن تقدیر از دکتر محمد صالح اولیا و تقدیم هدایا و نشان زرین دانشگاه به وی، حکم سرپرستی دانشگاه یزد به دکتر برید لقمانی اعطا شد.

ممکن است بپسندید...