۱۶ آذر ، روز دانشجو

Print Friendly, PDF & Email

به نوشته  حسن مجیدی مسئول صفحه تاریخ ایران آنلاین:

نزدیک به چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به محاکمه محمد مصدق و از سرگیری روابط ایران با انگلستان که در ۳۰ مهر ماه ۱۳۳۱ از طرف دولت دکتر مصدق انجام گرفت و همچنین اعتراض به سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهوری وقت امریکا به ایران، روز ۱۶ آذر دست به تظاهراتی زدند که با نام روز دانشجو در تاریخ ایران ثبت شد.

روزنامه اطلاعات در صفحه ۸ روز دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در خبری از این رویداد با تیتر «امروز ازطرف چند تن از دانشجویان دانشگاه تظاهراتی صورت گرفت» می‌نویسد:
«مقارن ساعت ۱۰ و ربع بامداد امروز از طرف عده‌ای از دانشجویان تظاهراتی در دانشگاه علوم صورت گرفت که بلافاصله مأموران فرمانداری نظامی متظاهرین را متفرق ساختند و سیزده نفر از دانشجویان را دستگیر کردند. پس از آن در حوالی دانشکده فنی نیز از طرف چند تن از دانشجویان منتسب به احزاب چپ تظاهراتی انجام شد و چون تظاهرکنندگان با اخطارهای مأموران انتظامی متفرق نشدند و در برابر مأموران مقاومت می‌کردند بر اثر تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند و هفده نفر هم دستگیر گردیدند. گلوله به سینه و ران مجروح‌شدگان اصابت کرده و جمعاً ۳۰ نفر در دانشگاه دستگیر شده‌اند. پس از تظاهرات مزبور وضع دانشگاه آرام گردید و مأموران انتظامی بر اوضاع آنجا مسلط شدند… یک مقام مسئول فرمانداری نظامی تهران درباره تظاهرات امروز…اظهار داشت: امروز عده‌ای از عناصر اخلالگر که منتسب به حزب منحله توده بودند به دانشگاه رفته و عده‌ای از دانشجویان را مجبور به تظاهرات نمودند و در حال دسته جمعی به مأموران فرمانداری نظامی محافظ دانشگاه که مسلط بر اوضاع بودند حمله کرده، قصد ربودن اسلحه آنها را داشتند و مأموران نیز اقدام به تیراندازی نمودند. مجروحین به بیمارستان شماره دو ارتش اعزام و در آنجا بستری شده‌اند…
دو نفر از مجروحین حادثه امروز دانشگاه آقایان مصطفی بزرگ‌نیا و [آذر] شریعت‌رضوی در اثر اصابت گلوله به ناحیه ریه و سینه و خونریزی شدید فوت کرده‌اند….آقای احمد قندچی [این دانشجو نیز کشته شد] یکی دیگر از مجروحین که اینک در بیمارستان بستری می‌باشد، حالش خطرناک است و به‌طوری که پزشکان معالج اظهار می‌دارند امید بهبودی وی نیز کم است.»

 

ممکن است بپسندید...